cc
  • רק תירות איכותית, ליעדים קרובים ורחוקים: דרום אפריקה, הודו, ויאטנם, מצרים , נפאל, סקנדינביה, סין, סלובניה, קמבודיה ועוד....

שטוקהולם אהובתי

ספטמבר 2009


לצפייה בתמונות בגודל מלא יש ללחוץ על התמונה המבוקשת

אהבה ממבט ראשון

שטוקהולם (Stockholm) היא עבורי אהבה ממבט ראשון. פגשתי אותה לראשונה בשנת 1965, בעת שנסעתי לשוודיה במסגרת חילופי סטודנטים במהלך לימודי ההנדסה שלי.
למדתי על העיר הצפונית ועל יופייה, שמספר התיירים שפקד אותה היה קטן, מתוך קריאה עליה בספרי התיירות המעטים שהיו בנמצא באותה עת. אך כשפגשתי אותה הבנתי כי קצרה היריעה מלתאר את יופייה, והמציאות עולה על כל תיאור.
העיר ממוקמת על 14 איים, בנקודת החבור שבין אגם מלארן
(Malarn Lake), שמימיו מתוקים, לבין הארכיפלג של הים הבלטי (Baltic Sea), שמימיו מלוחים, מקנה לה יופי יחיד במינו. הבניה המיוחדת והגשרים המסוגננים לא פגעו ביופיו הטבעי של הנוף וביערות המקיפים אותה, שממשיכים להתקיים.
 
אם נוסיף על אלו את ניקיונה של העיר ואת האסטטיקה הארכיטקטונית של המבנים החדשים הנבנים בה, אוכל ללא ספק להגדיר את שטוקהולם כאחת הערים היפות בעולם.
בפגישתי הראשונה עם שטוקהולם מצאתי עיר קטנה, יפיפייה ורדומה בעקבות מזג האוויר הצפוני. מאז
בקרתי אותה עשרות פעמים ועקבתי אחרי התפתחותה והשינויים שחלו בה. השוודים החביבים ומקבלי הפנים, השכילו לא לפגוע במראה ובאופייה  של העיר, וגם כיום, לאחר שנים רבות, היא עדין יפה ומהממת כפי שנראתה לי בפגישתי הראשונה.
 
מעט היסטוריה...
ראשיתה של העיר באי הלגנדסהולם (Helgeandsholm) , אחד משלושת האיים שמאכלסים היום העיר העתיקה  Gamla stan)). המיקום נבחר בשל מיקומו האסטרטגי של האי, הנמצא בין אגם מלארן והים הבלטי, ולכן ניתן להגנה ונוח להגעת אוניות סוחר.
הקמת העיר, בשנת 1252, מיוחסת ליורש העצר בירגר יארל
(Birger Jarl), שגם הקים את ביצוריה. במהלך המאה ה – 13 התפשטה העיר לשני האיים הסמוכים שגשרים חיברו בינם. מכאן גם נגזר שמה של העיר: "העיר שבין הגשרים". כיום זה האזור המכונה העיר העתיקה.

במאות ה-14 וה- 15, עם התפתחות המסחר הימי הפכה שטוקהולם, בעקבות מיקומה, לעיר נמל חשובה במסחר שבין שוודיה לבין שאר הארצות, עובדה שגרמה לגידול באוכלוסיה ולהתפשטות העיר מעבר לשלושת האיים. בשל צפיפות האוכלוסייה הגדלה והולכת, פרצו בעיר שרפות רבות, אשר כילו את בתי העץ שנבנו עד אז, מה שהוביל לתחילת בניה באבן. מכיוון שמרבית האוכלוסייה הייתה ממוצא גרמני, סגנון הבניה דמה לסגנון הבניה בגרמניה. בתים אלה ניצבים כיום בעיר העתיקה ומעניקים לה את צביונה הייחודי.

את השינוי הגדול חולל בשטוקהולם המלך גוסטאב ואזה
Gustav Vasa)). מלך זה עיצב את שוודיה כממלכהעצמאית והכריז על שטוקהולם בשנת 1634 כבירת שוודיה.

במאה ה-17, חלה בעיר התפתחות דרמטית נוספת, בעקבות התיישבות של משפחות
אצולה וסוחרים עשירים, אשר בנו טירות וארמונות ששינו את פני העיר ופרבריה. בין המבנים המרשימים מאותה תקופה: ארמון המלך ובניין הפרלמנט.

במאה ה- 18 נחשבה שטוקהולם למרכז תרבותי ומסחרי, לא רק של שוודיה אלא של האזור כולו. מהמאה ה- 19, כחלק מהתאמת העיר לקדמה, נסללו בה כבישים, נבנו מרכזי קניות, שכונות ישנות נהרסו והוקמו חדשות במקומן וכן הלאה. עם זאת, הפיתוח נעשה בדרך שלא פגמה ביופייה של העיר, והיא נותרה אחת הערים היפות באירופה.
 
העיר ואתריה 
שטוקהולם כולה היא מעין "מוזיאון פתוח", שגם שיטוט ברחובותיה, הוא חוויה תרבותית, היסטורית, ארכיטקטונית ונופית. בעיר ובסביבותיה ישנם אתרים רבים, שכל אחד מהם ראוי לביקור, אך מכיוון שזמנו של התייר מוגבל אציין במאמר זה את האתרים, שלדעתי, בלעדיהם ביקור בעיר לא יהיה שלם.
 
כיכר סרגל (Sergels torg):
כיכר סרגל (ע"ש פסל שוודי ידוע) נמצאת בלב ליבה של העיר. במרכז הכיכר ניצבת מזרקת מים, בתוכה מוצב עמוד עשוי זכוכית שעליו ניגרים מים, ובשעות הערב עמוד הזכוכית מואר. סביב הכיכר הוקמו בשנות החמישים והשישים של המאה הקודמת מבנים מודרניים, שהחליפו את המבנים ההיסטוריים שעמדו במקום. מתחת לכיכר הוקם מרכז קניות גדול המאכלס גם את תחנות הרכבת התחתית של העיר.
כיכר סרגל משמשת כנקודת ציון ומוצא לטיולים בעיר, ובמרחק קצר ממנו ממוקם משרד התיירות העירוני המספק מידע רב ואמין לתייר.
 
אולם הקונצרטים (Konserthuset) :
האולם מצוי בקרבת כיכר סרגל, והוא אחד המבנים הבודדים שנצלו מהריסה בעת הפיכת האזור למודרני. הבניין, הבולט בצבעו הכחול, הוקם בשנת 1926, ובחזיתו עמודים בסגנון קורינתי, סגנון שהיה מאד מקובל באותה עת בבניה בעיר. בכיכר הניצבת לפני המבנה מוצב פסלו של קרל מילס (ר' פירוט בהמשך): אורפאוס (Orpheos). הכיכר משמשת את השוק של שטוקהולם.
באולם הקונצרטים נערך מידי שנה טכס חלוקת פרסי נובל (פרט לפרס נובל לשלום). פנים האולם מסוגנן ומרשים, ובקיץ מתקיימים בו ביקורים בקבוצות מודרכות.
 
בית העירייה ( Stadshuset) :
בית העירייה של שטוקהולם הממוקם על גדת אגם מלארן (Malarn Lake), נחשב ליפה ביצירות הארכיטקטורה של המאה הקודמת. המבנה תוכנן על ידי ארכיטקט שוודי בשם רגנר אוסטברג ( (Ragnar Ostberg, ונבנה בין השנים 1911-1923. המבנה, שמזכיר בצורתו את מבני הרנסנס האיטלקי, בנוי משמונה מיליון לבנים אדומות. מיקומו מאפשר צפייה על חלקה הגדול של העיר, ומגדלו, אותו רואים ממרחקים, נושא את סמלה של העיר: שלושה כתרים.
המבנה כולל, פרט למשרדים, גם מספר אולמות ייצוגיים מרשימים בעיטוריהם: ההיכל הכחול, חדר ישיבות של מועצת העיר, היכל 100 הקשתות, החדר האובאלי, גלריית הנסיך, חדר שלושת הכתרים והיכל הזהב . הסיור במבנה מיוחד זה מתבצע רק בקבוצות מודרכות, אליהן ניתן להצטרף על יד הקופה למכירת הכרטיסים.
פרט לישיבות העירייה המתקיימות במבנה, זהו גם המקום בו נערכת הסעודה השנתית לכבודם של חתני פרס נובל, לאחר הטקס המתקיים באולם הקונצרטים.
בסופי השבוע מתקיימים בבנין טכסי חתונה למאות זוגות, הנערכים בשיטת "סרט נע", כשכל טכס אורך מספר שניות.  
 
תצפית מסודרמלם ( Sodermalm) :
התצפית ממצוק סודרמלם היא המקום הטוב ביותר להתחיל את סיור ההכרות בשטוקהולם. האי סודרמלם, אחד מארבע-עשר האיים עליהם בנויה העיר, נמצא מדרום לעיר העתיקה והגישה אליו היא מעל הגשרים המחברים את שני האיים.
שתי התצפיות באי מאפשרות מבט כללי על שטוקהולם, ובעיקר על העיר העתיקה והארכיפלג. התצפית האחת נמצאת במרומי בניין אליו מובילה המעלית הידועה בשם קטרינה היס ( Katarinahiss ). בהמשך הרחוב, העולה כלפי המצוק, בלב שכונה של בתים קטנים, נמצאת התצפית השנייה, המאפשרת מבט טוב יותר על שטח הנמל של העיר.
 
הסכרים (Slussen) :
מספר סכרים מפרידים בין מימיו המתוקים של אגם מאלרן, לבין מימיו המלוחים של הים הבלטי. הסכרים נבנו משתי סיבות: הראשונה, לצורך הגבהת פני המים המתוקים באגם, ומניעת ערבובם עם מי הים המלוחים. השנייה, בכדי לאפשר מעבר כלי שיט מהאגם לים ובחזרה, ולשמור על נתיב המים.
מתחת לגשרים המחברים את העיר העתיקה לסודרמלם (Sodermalm), נמצאים סכרים למעבר סירות. פתיחת הסכרים וסגירתם נעשית באופן רציף במהלך היום וניתן לצפות באופן הפעלתם.
 
העיר העתיקה Gamla stan)) :
מיקומה של העיר העתיקה הוא על שלושה איים : הלגנדסהולם (Helgeandsholm ) , סטאדסהולם ((Stadsholm ורידארהולם ( Riddarholm).
האי הלגנדסהולם (Helgeandsholm ), שהוא הקרוב ביותר לחוף היבשה, היה הראשון עליו הוקמה התיישבות בשטוקהולם. כיום ממוקם על האי בית הפרלמנט השוודי (Riksdag), שנבנה בשנים 1898 – 1904. חזית הבניין, הבנוי בנוסח הברוקי החדש, היא מלאכת מחשבת של עצוב.  
על האי רידארהולם ( Riddarholm), השני באיי העיר העתיקה, ממוקמת כנסית רידארהולם. כנסיה זאת הייתה שייכת במקורה למסדר הפרנציסקאני, ותחילת בנייתה הייתה, על פי המשוער, בשנת 1280 לספירה. רק בשנים 1568- 1592, במהלך שנות שלטונו של המלך יוהאן ה-3, קבלה הכנסייה את צורתה הסופית, לאחר שהתווסף לה המגדל.
באותה עת השתנה גם מעמדה של הכנסייה, והיא הפכה למקום קבורתם של מלכי שוודיה, במשך 300 שנה. בעקבות כך נוספו לכנסייה גומחות קבורה. במאה ה-17 גם משפחות האצולה השוודיות בנו גומחות עבור משפחותיהן.
כיום משמשת הכנסייה כאולם בו מתקיימים קונצרטים לקהל הרחב.
בכיכר שליד הכנסייה נמצא עמוד עליו מוצב פסלו של בירגר יארל (Birger Jarl), מיסד העיר. לא רחוק משם נמצא מגדל עגול, שגם נושא את אותו שם, והוא שריד לביצורי העיר. מראש המגדל מבט על בית העירייה ועל אגם מלארן.
ישיבה על ספסל על גדות האגם מומלצת למי שמבקש לעצמו כמה רגעים של שלוה אמיתית...
האי סטאדסהולם ((Stadsholm, הוא היום ליבה של העיר העתיקה. על אי זה נמצא ארמון המלך (Kungliga Slottet) וכן כנסיית "סטור" (Storkyrkan) . (על שניהם, ר' פירוט בהמשך). רצוי להתחיל את הסיור בעיר העתיקה בכיכר "סטור"Stortorg)) , ככר ששימשה בעבר ככיכר השוק, ומאוחר יותר הייתה לכיכר המרכזית של העיר.
בשנת 1520 הוציאו הדנים, ששלטו  באותה עת בשוודיה, 82 מנכבדי המדינה להורג בכיכר זאת בכדי לחזק את שלטונם. מומלץ לטייל ברחובותיה הצרים והתלולים של העיר לכיוון דרום, עד שמגיעים לסכרים המפרידים בין המים המתוקים למלוחים.
 
ארמון המלך (Kungliga Slottet)
כפי שצוין, הארמון נמצא באי סטאדסהולם ((Stadsholm. הארמון הנוכחי נמצא במקום בו עמד הארמון הקודם, שעלה בלהבות. הארמון הקודם נקרא: "שלושת הכתרים", שהם היום סמלה של העיר שטוקהולם.
הארמון הנוכחי, הבנוי בסגנון הברוק האיטלקי, סגנון שהיה פופולארי באותה עת בבניה הסקנדינבית, תוכנן על ידי ניקודמוס תסין הבן  Nicodemus Tessin)), ובנייתו נסתיימה בשנת 1754 . הארמון שימש במשך השנים כמקום מגוריה של משפחת המלוכה. בשנים האחרונות משמש הארמון רק לאירועים ממלכתיים, לאחר שמשפחת המלוכה עברה להתגורר בארמון דרוטנינגהולם.
לאורך כל השנה, ניתן לבקר בארמון, שפנימיותו וריהוטו מרביתם מהמאות ה – 18 וה – 19, בקבוצות מודרכות. רצוי לברר מראש לגבי מועדי אירועים רשמיים, המונעים את הסיור בחדרי הארמון.
בארמון כמה מוזיאונים, שלכל אחד נדרש כרטיס כניסה בנפרד. המומלץ שבהם הוא מוזיאון אוצרות בית המלוכה, הכולל בעיקר כתרי המלכים ומשפחתם, וכן מספר קטן של חרבות מלכותיות. מוצגי המוזיאון מצטיינים בפשטות ובעדינות טיפוסית, כמקובל עד היום בסקנדינביה.
 
כנסיית "סטור" ( Storkyrkan)
הכנסייה נמצאת בסמוך לארמון המלך, בנקודה הגבוהה ביותר של האי. מיקומה נקבע ע"י בונה העיר, קרל בירגר. למרות שבנייתה של הכנסייה הנוכחית (נבנתה על שרידי כנסיה קודמת שנשרפה) נסתיימה בשנת 1306, עבודות ההשלמה נמשכו על פני תקופה של עוד כ- 200 שנה, וצורתה הסופית עוצבה רק במחצית המאה ה- 18.
בתחילה שימשה הכנסייה את תושבי המקום, אך במהלך השנים הפכה לכנסייה לאומית, המשמשת את מלכי שוודיה לטקסי הכתרה ונישואין. בהתאם לכך, ריהוט הכנסייה עשיר ומסוגנן.     
 

דרוטנינגהולם ((Drotningholm
הארמון ממוקם כ- 14 ק"מ מחוץ לעיר על האי לובן (Lovön). הדרך הטובה והיפה ביותר להגיע אליו הוא בשיט מרציף ליד בית העירייה של שטוקהולם, באוניות קיטור בנות 100 שנים.
קומפלקס הארמון, הכולל גם גנים מרהיבים, תיאטרון וביתן סיני, הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר לשימור בינלאומי.
הארמון עצמו תוכנן על ידי ניקודמוס תסין האב (Nicodemus Tessin) ובנייתו החלה בשנת 1662. במהלך השנים נוספו לארמון אגפים נוספים, והארכיטקטורה הפנימית והרהיטים בו הוחלפו כמה פעמים. מאוחר יותר נוספו לארמון הגנים, שעד היום נשמרים ומטופחים על פי תכנונם ממקורי. מלכים מאוחרים יותר בנו את מבנה התיאטרון, שעד היום נערכים בו מופעים, ואת הביתן הסיני, שבו מוצגים פריטים מסין.
ניתן לבקר בכל חלקי הקומפלקס בסיורים מודרכים, ובגנים באופן חופשי. בתחום הגנים ממוקם בית קפה בו ניתן לרכוש כבוד קל או ארוחות. 
 
מגדל קקנס ( Kaknastornet )
מגדל קקנס הוא המקום הטוב ביותר לבלות בו את הערב הראשון או את הערב האחרון של הביקור בשטוקהולם.
המגדל, שנבנה לצורך מתן שרותי תקשורת לכל המדינה, עומד בתוך גן פתוח המספק אפשרויות בילוי רבות לתושבי העיר.
ארכיטקטורת המגדל, שנבנה במהלך שנות ה- 60 של המאה הקודמת, זכתה באותן שנים להוקרה רבה. המגדל, שנישא לגובה 155 מטר כולל מעלית, המביאה את המבקר למרפסת פתוחה ממנה נשקף נוף פנוראמי מרהיב של º360 על העיר שטוקהולם והארכיפלג שלה.
מתחת למרפסת התצפית ניתן למצוא בית קפה ומסעדה, שמומלץ להתארח באחד מהם בשעות בין הערבים, ולצפות בשקיעת השמש במערב, ובשיט הספינות הפאר העוזבות את הנמל לקראת הלילה מזרחה.
 
גן הפסלים של מילס (Millesgorden)
מעט מחוץ לעיר, באזור הנקרא לידינגו (Lidingo), על צוק הניצב למרגלות מפרץ ים מרהיב עומד ביתו של הפסל קרל מילס (Milles Carl), ואשתו האומנית אולגה (Olga). הבית, הממוקם בנקודה הגבוהה ביותר, מוקף טרסות, עליהן ניצבים פסליו של האומן. בתוך הבית מוצגים פריטים נוספים אותם יצרו הפסל ואשתו במהלך חייהם.
השילוב של הפסלים, שחלקם הם מזרקות מים, גן הבית, הטרסות שפניהן לכיוון הים והנוף הנשקף מהם, הם אטרקציה מרהיבה גם לאלה שאינם חובבי אומנות.
ניתן לבקר בגן ובבית באופן עצמאי, אך ניתן להצטרף לסיור מודרך המאפשר "שיחה" עם המוצגים, הבנתם האומנותית והסיפור שמאחורי יצירתם.
בצד המוזיאון בית קפה קטן ונחמד, שביום שמש ראוי להתכבד בו בקפה ומאפה.
 
מוזיאון "ואזה" ((Vasamuseet
בשנת 1625 החליט המלך גוסטאב ה- 2 אדולף לבסס את עצמאותה של שוודיה, ולרכוש שליטה בים הבלטי ובמסחר המתנהל דרכו. הוא נדרש לחיל-ים חזק ולכן הורה לבנות 4 אוניות מלחמה. לאחר שנתיים וחצי של עבודה מאומצת, בתאריך 28 לאוגוסט 1628, הושקה ה- "ואזה". 20 דקות בלבד לאחר עזיבתה את הרציף נטתה האוניה על צידה וטבעה, על ציודה ומלחיה.
במשך 333 שנים נחה ה- "ואזה" על קרקעית נמלה של שטוקהולם, מכוסה בבוץ השחור של קרקעית הים. בשנת 1956, לאחר מספר שנות חיפושים, נמצאה האוניה ע"י אנדרס פראנזן, אך רק בשנת 1961 , לאחר שנים של הכנות מדוקדקות, הועלתה האוניה שוב מעל פני המים, ושוקמה. ה- "ואזה" היא האוניה היחידה מסוגה בעולם מהמאה ה- 17.
כיום עומדת האוניה במוזיאון הנקרא על שמה, והמספר את סיפורה הטראגי. במוזיאון מוצגת האוניה המקורית שחלקה שוחזר, ממצאים מהאוניה, שיחזור של חיי המלחים עליה, וכן מוצג בו סרט המציג את תהליך המשיה והשחזור.
 
מוזיאון "סקנסן" (Skansen)
סקנסן הוא שם כולל למוזיאון פתוח, שכיום מקובל ברחבי העולם. המוזיאון בשטוקהולם, שהוקם בשנת 1891, היה הראשון שבהם. המוזיאון הוקם על ידי ארתור הזליוס (Artur Hazelius), שביקש לשמר את זכר אורח החיים המסורתי במדינה, בתגובה לשינויים ולפיתוח התעשייתי שחלו בה. במהלך השנים, הועברו למוזיאון 150 מבנים מכל רחבי שוודיה, ומגוון גדול של חוות, בתי מלאכה ובתי מגורים, הממחישים היום את החיים בעבר.
בנוסף למבנים נבנה אגף זואולוגי בו נאספו בעלי חיים, ששוודיה היא מקום מחיתם הטבעית.
 
המלצה: למי שרוצה גם הוא להתאהב בעיר המקסימה הזאת, מומלץ להגיע אליה בתקופה שבין מחצית חודש יוני, ולא מאוחר מסוף אוגוסט, ולהקדיש לביקור לפחות 4 ימים מלאים, כי יש הרבה מה לראות וממה ליהנות...

<< בחזרה למאמרים
 
 izhak-a.coi.co.il
08-9361261 | 054-4393100